Santrauka

Valdomų kapinynas

Birutė Salatkienė

Valdomų kapinynas buvo Šiaulių rajono Gruzdžių seniūnijoje, Valdomų kaime, buvusio dvaro sodybos rytinėje dalyje, ant kalvelės, į šiaurę nuo Vilkvedžio upelio. Vietiniams žmonėms jis buvo žinomas nuo XX a. pradžios, tačiau į archeologų akiratį pateko tik 1955 metais. Visą tą laikotarpį kapinynas buvo ardomas. Kapinyno kalvelėje retenybių ieškojo senienų mėgėjai, net mokytojai su mokiniais, smėlį kasdavo ir bulviarūsius įsirengdavo vietiniai gyventojai. Kapinyno teritorijoje buvo pastatyta Valdomų dvaro sodyba, o po Antrojo pasaulinio karo ir kolūkio fermos.

Valdomų kapinynas buvo tyrinėtas tris kartus – 1955 m. (J.Naudužas), 1963 m. (A.Tautavičius) ir 1989 m. (B.Salatkienė), tačiau niekada nebuvo įtrauktas į valstybės saugomų archeologijos paminklų sąrašus kaip visai suardytas ir nebeturintis paminklinės vertės. Iš pateiktos lentelės matyti kapinyno tyrinėjimo eiga ir jo rezultatai. 

Valdomų kapinyno tyrinėjimų eiga

Metai

Ištirtas plotas (m2)

Kapų skaičius

Radinių skaičius kapuose

Atsitiktinių radinių skaičius

1955

16

1

6

16

1963

244

21

28

11

1989

120

12

5

1

Atsitiktiniai radiniai Gruzdžių mokykloje

 

 

 

~ 10-15 (?)(dalis jų dingę)

Iš viso

380

34

39

28 (43?)

Tyrinėjimų metu nustatyta, kad Valdomų kapinyne mirusieji buvo laidojami eilėmis, keturkampėse, suapvalintais kampais, 0,35-1,0 m gylio duobėse. Mirusieji laidoti paguldyti ant nugaros, ištiestomis kojomis ir ant krūtinės ar ant juosmens sudėtomis rankomis. Moterys palaidotos daugiau šiaurės vakarų, o vyrai pietryčių kryptimi. Jiems į kapus buvo dedamos gausios įkapės. Papuošalai kapuose buvo rasti taip, kaip buvo nešiojami – kepurės ant galvos, antkaklės, apvaros – ant kaklo, segės, smeigtukai ant krūtinės, apyrankės, žiedai ant rankų. Moterų kapuose rasti peiliai buvo prikabinti prie juostos, ar padėti prie peties. Vyrų kapuose ietys buvo dedamos išilgai kapo, antgaliais prie galvos, kalavijai- ant kojų, įstrižai kapo, pentinai prisegami prie kairės kojos.

Valdomuose rasti ginklai, darbo įrankiai ir papuošalai būdingi Šiaurės Vidurio Lietuvos kapinynams. Tai antkaklės su kabliuku ir kilpute bei balneliniais galais, lankinės aguoninės segės, žiediniai, trikampėmis galvutėmis ir kryžiniai smeigtukai, masyviosios ir įvijinės apyrankės. Pagal šiuos radinius nustatyta, kad Valdomų kapinyną paliko žemgalių bendruomenė, gyvenusi čia IX-XII a. Pietinėje kalvelės dalyje aptikti XVI-XVII a. kapai rodo, kad šioje vietovėje nuolat gyventa apie 700-800 metų. Valdomų dvaro sodybos įsikūrimas kapinyno vietoje rodo, kad jos statybų laiku kapinyno vieta jau buvusi pamiršta.